Tesla Ağustos’ta Çin’deki satışların güçlü olduğunu raporladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Michael Elkins

Tesla (NASDAQ:TSLA) Ağustos ayında Çin’in satış rakamlarını, Çin malı 76.965 araç olarak açıkladı. Reuters’a göre şirket, planlı yükseltmelerin üretimin çoğunu kesintiye uğrattığı bir önceki aya göre satışlarını neredeyse üçe katladı.

Çin Binek Otomobil Derneği (CPCA), elektrikli otomobil üreticisinin geçen ay Çin’den 42.463 adet Model 3 ve Model Y ihraç ettiğini söyledi. Temmuz ayında ise 28.217 araç satmış ve 19.756 araç ihraç etmişti.

Tesla, güneybatı bölgesindeki tedarikçilerini etkileyen sıcak hava dalgalarına ve COVID-19 kısıtlamalarına direnerek Ağustos ayında Şanghay fabrikasındaki üretimi artırdı. Pil üreticisi CATL (SZ:300750) gibi tedarikçiler, Ağustos ortasında bölgesel enerji kesintisi politikaları nedeniyle Yibin fabrikasının faaliyetlerini kısmen durdurmak zorunda kaldı.

Tesla’nın Çin web sitesine göre bu artış, teslimatların hızlanmasını sağlayarak Tesla’nın en çok satan iki modeli olan Model 3 ve Model Y için bekleme sürelerini Çin’de en fazla 14 haftaya indirmesine olanak tanırken arkadan çekişli Model Y alıcıları, siparişi verdikten sonra bir ay içinde SUV’u teslim alabiliyor.

Ülke, COVID-19 karantinaları ve ardından sıcak hava dalgaları ile yıla zor bir başlangıç yaptı. Ancak Çin’deki otomobil satışları devlet teşvikleri ve vergi indirimleri sayesinde toparlandı. CPCA, Çin’in Ağustos ayındaki toplam binek araç satışlarının, bir önceki yıla göre %28,4 artarak 1,9 milyona ulaştığını söyledi.

CPCA, binek araç ihracatının %77,5 arttığını ifade etti. Elektrikli otomobil satışlarının Ağustos ayında toplamın %28’ini oluşturduğu ve %111,2 oranında arttığı belirtildi.

BYD Ağustos ayında 173.977 araç teslimatı ile elektrikli araç üreticilerine liderlik ederken Nio (NYSE:NIO), Xpeng (NYSE:XPEV) ve Li Auto (NASDAQ:LI) sırasıyla 10.677, 9.578 ve 4.571 araç teslimatı gerçekleştirdi.

TSLA, bu haber yazıldığı sırada piyasa öncesinde %0,31 artarak işlem gördü.