Tesla-Glencore görüşmeler, Rusya tahıl anlaşması, Lula’nın zaferi – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Tesla pil metallerinin tedarikini sağlama almak için radikal adımlar atarken Apple’ın ana tedarikçisi, COVID-19 salgını nedeniyle Çin’deki en büyük iPhone montaj tesisindeki çalışanlarını taşımak için çabalıyor. Euro Bölgesi’nde enflasyon bir kez daha beklentileri aşarken GSYİH büyümesi üçüncü çeyrekte beklentilerin altında kaldı. Hisse senetleri Cuma günkü rallinin ardından hafif bir konsolidasyonla açılacak. Rusya’nın, Ukrayna ihracatının güvenliğini garanti altına almak adına BM destekli yapılan anlaşmadan çekilmesiyle tahıl fiyatları yükselirken Luiz Inácio Lula da Silva, Jair Bolsonaro’yu çekişmeli geçen ikinci başkanlık turunda yendi ve Brezilya reali güçlendi.

İşte 31 Ekim Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Tesla’nın radikal metal planı ve FoxConn’un radikal taşıma kararı

Financial Times’ın haberine göre Tesla (NASDAQ:TSLA), dünyanın en büyük madencilik gruplarından biri olan Glencore ‘dan (LON:GLEN) hisse almak için görüşmelerde bulundu.

Yılın başlarında gerçekleşen görüşmeler, somut bir sonuç alınamadan sona erdi. Son dönemdeki satışlarına rağmen Tesla, hâlâ Glencore’un 10 katından fazla bir değerle işlem görüyor ki bu da Tesla’nın Çinli ve Avrupalı rakiplerine kolayca satış yapabilen kilit bir tedarikçi karşısında elektrikli otomobil üreticisinin pazar gücünü tartışmasız bir şekilde yücelten bir durum.

Pazartesi günü manşetlere çıkan bir diğer mega kapasiteli şirket ise kilit tedarikçisi Foxconn’un (TW:2354) kötüleşen COVID-19 durumu nedeniyle Zhengzhou’daki en büyük iPhone montaj tesisindeki personelinin yerini değiştirmek zorunda kalmasının ardından Apple (NASDAQ:AAPL) oldu. Foxconn hisseleri Tayvan’da %0,7 düşerken Apple, yeni vaka dalgasının önemli tatil döneminde iPhone sevkiyatlarını etkileyebileceği endişesiyle piyasa öncesi %0,6 geriledi.

2. Euro Bölgesi’nde TÜFE beklentileri aştı, ECB’nin politik değişim umutları suya düştü

Euro Bölgesi’nde enflasyon yeni bir rekor seviyeye yükselerek Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artırımlarını azaltma kabiliyeti konusunda şüphe uyandırdı.

Eurostat, fiyatların sadece Ekim ayında %1,5 arttığını ve yıllık enflasyon oranının %10,7’ye yükselerek %10,2’lik tahminin çok üzerinde olduğunu açıkladı. Gıda ve enerji gibi daha değişken unsurlar hariç tutulduğunda bile çekirdek fiyat enflasyonu, yıllık %5’e yükselerek ECB’nin hedefinin iki katından fazla arttı.

Aynı zamanda Eurostat, Euro Bölgesi GSYİH’nin üçüncü çeyrekte muhtemelen sadece %0,2 arttığını ve ikinci çeyrekteki %0,8’e göre keskin bir yavaşlama olduğunu söyledi. Bu, İtalya‘da %0,5’lik artış ile beklenenden daha iyi bir sonuca rağmen gerçekleşti. Euro %0,3 düşüşle 0,9937 dolara geriledi.

3. Hisse senetleri açılışta düşüşe hazırlanıyor; Dallas Fed anketi ve Berkshire kazanç raporları bekleniyor

ABD borsaları, Fed’in faiz artırımlarına erken son vereceği umuduyla Cuma günü yaşanan hızlı yükselişin ardından konsolide olarak bir miktar düşüşle açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 156 puan düşerken S&P 500 %0,6 ve Nasdaq 100 %0,7 düşüş gösterdi. Dow, büyük petrol şirketlerinin elde ettiği büyük kârların etkisiyle Cuma günü son iki ayın en yüksek seviyesinden kapanmıştı.

Daha sonra açıklanacak olan Dallas Fed iş anketi, petrol sektörünün yeniden canlanmasıyla ilgili daha çok şey söyleyebilir.

Kazanç raporlarını paylaşacak isimler Berkshire Hathaway (NYSE:BRKb), Stryker (NYSE:SYK), Mondelez (NASDAQ:MDLZ), Vornado (NYSE:VNO), Avis (NASDAQ:CAR) ve Under Armour (NYSE:UAA) olacak.

4. Rusya’nın BM anlaşmasından çekilmesiyle tahıl fiyatları yükseldi

Dünya tahıl fiyatları; Rusya’nın, Ukrayna limanlarından yapılan ihracatın güvenli geçişine izin veren BM destekli anlaşmadan çekilmesinin ardından yükseldi. Anlaşma, anlaşma beklentilerinin ilk yükseldiği Mayıs ayından bu yana tahıl fiyatlarının yaklaşık %30 oranında düşmesinde etkili oldu.

ABD buğday vadeli işlemleri düşüş yaşamadan önce %9 yükselirken Ukrayna’nın, üretim fazlasını bir kez daha dünya piyasalarına sevk edemeyeceği korkusuyla mısır vadeli işlemleri %3 artış gösterdi.

Rusya’nın bu aksiyonları; Ukrayna’nın Rus Karadeniz Filosunun Kırım’ın Sivastopol kentindeki üssüne yönelik askeri saldırısına karşılık geldi. Ukraynalı kaynaklar, denizden insansız hava araçlarının kullanıldığı saldırının, BSF’nin yeni amiral gemisi Amiral Makarov’a ciddi hasar verdiğini iddia etti. Moskova ise bu iddiaları yalanladı.

5. Lula’nın efsanevi geri dönüşünün netleşmesi ile real yükselişe geçti

Brezilya’nın Luiz Inácio Lula da Silva’sı, Pazar günü başa baş geçen bir yarışta iktidardaki Jair Bolsonaro’yu yenerek başkanlığı tekrar kazandı ve dikkat çekici bir siyasi geri dönüşe imza attı.

2010’da görevi bıraktıktan sonra yolsuzluk suçlamasıyla hapse atılan Lula, oyların %50,9’unu alırken Bolsonaro %49,1’de kaldı. Bolsonaro başlangıçta yenilgiyi kabul etmedi ve görevi bırakıp bırakmayacağı konusunda bazı şüphelere sebep oldu.

Konuşmasında Lula; milenyumun başında “emtialardaki süper döngünün” başlamasından bu yana her iki ana siyasi bloğun yolsuzluğundan muzdarip olan ve derin bir şekilde bölünmüş ülkeyi birleştirme sözü verdi.

Brezilya’nın ABD ve Avrupa’daki ticari ortaklarıyla yakınlaşma vaat eden bu haber karşısında real güçlendi.