Tesla işe alımları dondururken önümüzdeki çeyrekte iş gücünü de azaltabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

Electrek’te yer alan bir habere göre Tesla (NASDAQ:TSLA), personeline yaptığı açıklamada önümüzdeki çeyrekte daha fazla işten çıkarma olabileceğini söyledi.

Dahası elektrikli araç (EV) üreticisi, işe alımları da donduruyor. Rapor, CEO Elon Musk’ın Haziran ayında Tesla personeline EV üreticisinin maaşlı çalışan sayısını %3,5 oranında azaltacağını söylemesinin ardından geldi.

Electrek’e göre Tesla, bazı çalışanlarına şimdilik işe alımları durdurduğunu söyledi. EV şirketinin Almanya ve Texas’taki yeni fabrikalar da dahil olmak üzere hızla büyüyen birkaç operasyonu olduğu göz önüne alındığında bu durum, bazı yatırımcılar için sorun yaratabilir.

Tesla hisseleri yılın başından bugüne (YTD) %60 değer kaybetti ve Musk bu düşüşten zorlu makro ortamı sorumlu tuttu.

EV şirketinin Çin ve ABD’de fiyatları düşürdüğü ve talebin zayıfladığı bildiriliyor. Deutsche Bank analistleri bugün, “özellikle Çin’deki bazı makro zayıflıkların yanı sıra bazı tüketicilerin, IRA teşviklerinden yararlanmak için ABD’de teslimatları 2023 ilk çeyreğine ertelemesini” gerekçe göstererek dördüncü çeyrek teslimat tahminlerini düşürdü.

Musk’ın Twitter CEO’su olarak yerine geçecek birini aradığını doğrulamasının ardından Tesla hisse senedi fiyatı açılış öncesi %2,6 artış gösterdi. Elecktrek raporunun ardından hisseler, %1,3 oranında artış daha yaşadı.