Tesla, Nio ve Renault, Green NCAP’ten en yüksek notu alanlar oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Michael Elkins

Yeşil Ulusal Otomobil Değerlendirme Programı (Green NCAP) Pazartesi günü, bu son turda üç araca odaklanan yeni bir dizi sonuç yayımladı: Tesla Model 3, NIO eT7 ve Renault Megane E-Tech. Her üç araç da Green NCAP sürdürülebilir derecelendirme programı kapsamında beş yıldız aldı ve elektrikli güç aktarma organlarının yüksek enerji verimliliği sayesinde neredeyse maksimum puanlara ulaşarak geleneksel otomobillerin derecelerini epey aştı.

Tesla Model 3, 60 kWh batarya kapasitesi, tek motoru, arkadan itişli ve 208 kW gücüyle Tesla (NASDAQ:TSLA) serisinin en küçük aracı ve markanın Green NCAP tarafından test edilen ilk modeli. Model 3 hem soğuk ve sıcak testlerde hem de otomobillerin daha yüksek hızlara maruz kaldığı Otoyol Testinde yüksek enerji verimliliği elde etti. Green NCAP, Tesla’nın küçük ön alanı ile aerodinamik şeklinin, verimliliğine yardımcı olduğunu ancak daha düşük sıcaklıklardaki bir test döngüsünde kabin ısıtması, konfor ve pil koruma yönetimi etkinleştirildiğinde tüketimin yüzde 72 oranında arttığını gösterdiğini söyledi.

Euro NCAP ve Green NCAP genel sekreteri Dr. Michiel van Ratingen şunları söyledi: “Green NCAP testlerinin bu son turu, elektrikli araçların daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre sağlama arayışında mükemmel bir tüketici tercihi olduğunu açıkça kanıtlıyor. Geleneksel güç aktarma organlarına sahip olanlardan çok daha yüksek puanlar aldılar. Bununla birlikte satın alınabilirliği hâlâ zor. Üreticileri, kış koşullarında kabin ısıtmasının verimliliğini daha da artırmaya çağırıyoruz çünkü bunun sürüş menzili üzerinde önemli bir etkisi olduğu gösterilmiştir.”

Nio (NYSE:NIO) eT7 de testlerde çok başarılı oldu. Araç iki motor ve dört tekerlekten çekiş, 480 kW’lık müthiş bir güç çıkışı ve 100 kWh’lik devasa bir batarya ile geliyor. Ancak tüm bunlar ağırlığı artırıyor; NIO 2,4 ton ağırlığında. eT7 yüksek kütlesine rağmen genel verimliliği yüksek. Ancak soğuk kış koşullarında tıpkı Tesla gibi tüketim %72 oranında artıyor ve bu da yaklaşık 340 km’lik bir sürüş menzili beklentisiyle sonuçlanıyor.

Green NCAP ayrıca Renault (EPA:RENA) Megane E-Tech EV60’ı 60 kWh batarya kapasitesi, tek motor ve önden çekiş ile test etti. Gerçekleştirilen kısa şehir içi yolculuğun sonuçları, aracın sadece 11,8 kWh/100 km kullanmasıyla dikkat çekici. 7°C’lik laboratuvar testinde aracın tüketimi standart teste kıyasla %78 oranında arttı ve 30 kWh/100 km ile test edilen diğer iki otomobilin ölçülen değerleri arasında yer aldı. Renault Megane E-Tech, Ağırlıklı Genel Endeks’te 10 üzerinden 9,6 puan ve Green’den 5 yıldız alıyor.

TSLA ve NIO hisseleri Pazartesi günü piyasa öncesinde %0,78 ve %2,83 artış gösterdi.