Tether, artan endişelerin ardından teminatlı kredilerini kapatma sözü verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Tether, kripto para piyasalarında yaşanan her olumsuz gelişmeye piyasa büyüklüğünden dolayı bir şekilde müdahil ediliyor.

Tether’a yönelik son eleştiriler, şirketin rezervlerinde bulunan teminatlı kredilere yönelikti. USDT ihraççısı bu eleştiriye cevap olarak kredilerin aşırı teminatlı olarak tutulduğunu ve teminat türünün yüksek likiditeye sahip olduğu söyledi.

Tether, bu açıklamayla da yetinmeyerek piyasanın güvenini kazanmak adına yeni bir adım daha atmaya karar verdi. Şirket yaptığı açıklamada rezervlerinde bulunan teminatlı kredilerin 2023 yılında sıfırlanacağı taahhüdünde bulundu.

Tether ile ilgili yayılan son endişe, The Wall Street Journal’ın USDT ihraççısının büyüyen kredi hacminin bir kriz durumunda temerrüde düşebileceğine yönelik haberiyle yayıldı. 

Bunun üzerine şirket, risklerini profesyonel şekilde yönettiğini söylerken geçmiş dönemlerdeki iddialara da atıfta bulunarak detaylı bir açıklama yaptı.

Tether yakın zamandaki tüm iddialara cevap verdi

Tether, WSJ’nin haberine cevap olarak rezervlerdeki kredilerin aşırı ve likit teminatlı yapısından dolayı sorunsuz şekilde geri döneceğini vurguladı. Bu tür eleştirilerin son birkaç yıldır arttığına dikkat çeken şirket, şimdiye kadar ortaya atılan iddiaların hiç birinin gerçekleşmediğini ve Tether’in 10 yıla yakın süredir piyasa lideri olarak yoluna başarıyla devam ettiğini söyledi.

Tether, sistematik olarak yapılan bu saldırıların ardından rakiplerinin daha güvenilir alternatif olarak öne sürüldüğüne de dikkat çekti. Daha önce de Tether rezervlerinin %70’inin Evergrande ile bağlantılı olduğu söylentilerinin de boşa çıktığı ve Evergrande krizinin ne Tether’i ne de kripto endüstrisini etkilemediği hatırlatıldı.

Sonrasında ise rezervlerdeki şirket tahvil ve bonoların likit olmadığı ve risk oluşturduğu iddialarının da boşa çıktığını söyleyen Tether yetkilileri, bu iddiaların özel bonoların 2 ay içerisinde el çıkarılmasıyla çürütüldüğünü söyledi.

Tether’a yönelik tüm eleştiriler arasında en uzun soluklu olanı ise rezervlerin uluslararası bağımsız bir denetçi tarafından denetlenmemesiydi. Bu söyleme de cevap veren yetkililer, dünyanın en büyük 5 muhasebe şirketinden biri olarak görülen BDO ile anlaştıklarını açıkladı.

Coinbase’den USDC kampanyası

Geçtiğimiz günlerde ise Tether’in rakibi USDC’nin ortak girişimcisi Coinbase, üstü kapalı olarak USDT’ye karşı yeni bir hamle yaptı. ABD kripto borsası, platformunda USDT’den USDC’ye geçişte komisyon alınmayacağını duyurdu ve USDC’yi şeffaf ve tam denetlenen sabit kripto para olarak lanse etti. 

USDC’nin teşvik edilmesi konusunda alınan bu aksiyon bazı kripto yorumcuları tarafından USDC’nin son derece zor durumda olabileceği şeklinde yorumlandı.

Yazar: Günay Caymaz