Tüpraş, Opet paylarını artırmak için hamle yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com -Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS), dün akşam saatlerinde KAP’a yaptığı açıklamada Opet’in %1,67 oranında payını satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu.

Yapılan açıklamada Tüpraş, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.’nin sahibi olduğu ve aynı zamanda iş ortaklığı olan Opet Petrolcülük A.Ş.’ye ait 2.505.007 TL nominal değerli ve Opet sermayesinin %1,67’sine denk gelen payların toplam 179.600.000 TL peşin bedel ile satın alınmasına karar verildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamanın detayında pay fiyatının pazarlık yoluyla belirlendiği ifade edilirken Opet paylarını satacak olan Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.’nin Tüpraş’ta %0,26 oranında dolaylı pay sahibi olduğu bilgisi verildi. 

Satın alım sonrası Türpaş, Opet Petrolcülükteki sermaye payını %41,67’ye çıkaracak. Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş. ise Opet sermayesindeki tüm payını elde çıkarmış oldu. 

Öztürk Yatırım ve Turizm A.Ş., 150.000.028 TL çıkarılmış sermayesi bulunan Opet’in %50 oranında payına sahip olarak hakim ortak konumunda bulunuyor.

Tüpraş, üçüncü çeyrekte önemli bir büyüme kaydetti

Tüpraş, 2022 yılı 3. çeyrek bilançosunda 11,55 milyar TL’lik net kâr rakamı açıkladı. Böylece şirket, geçen senenin aynı döneminde 1,04 milyar TL’lik net kâr rakamına göre %1000’in üzerinde bir artışla beklentilerin oldukça üzerinde bir net kazanç gerçekleştirdi. 

TUPRS hissesi ise bu hafta %10’a yakın değer kaybıyla devam ediyor. Hisse fiyatı, Aralık ayının ilk günü 492 TL’de zirve gördükten sonra devam eden günlerde yükselişini durdurdu ve haftanın ikinci yarısında kayıplarını artırdı.

TUPRS, bugün %0,3 düşüşle 435 TL bandında hareket ediyor

Yazar: Günay Caymaz