Türkiye Varlık Fonu, Kardemir hissesi alımlarını tamamladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kamuyu Aydınlatma platformuna yapılan açıklamada Türkiye Varlık Fonunun (TVF), Kardemir hisseleriyle ilgili alım işlemlerinin tamamlandığı duyuruldu.

TVF, 6 Aralık tarihinde yapılan açıklamada Kardemir’in bağlı ortaklığı Kardökmak Kardemir Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Kardemir sermayesinde yer alan sahip olduğu 31.999.559,50 TL nominal değere sahip A grubu paylar ile Karçel Kardemir Çelik Yapı İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin sahip olduğu 18.294.787,26 TL nominal değere sahip A Grubu payların, 5 Aralık tarihli borsa kapanış fiyatı olan hisse başına 1305 TL bedel üzerinden borsa dışında satış işlemlerinin gerçekleştiğini bildirdi.

Satın alma işleminin ardından Türkiye Varlık Fonu, Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesinde yer alan 50.294.346,76 TL nominal degere sahip A Grubu payların sahibi oldu. 

Kardemir paylarında son durum 

KRDMD, pay alım haberleriyle haftaya tavan fiyatından işlem görerek başladı. Dün de tavan fiyatından işlem gören hisse, 17,85 TL’den kapanış gördü. Bugünkü işlemlerde satıcılı hareket eden KRDMD, sabah saatlerinde %5’e yakın düşüş görerek 16,89 TL’ye kadar geriledikte sonra an itibarıyla bir miktar toparlanarak 17 TL bandına geri döndü, ancak %1,5’in hemen üzerinde değer kaybını sürdürüyor. 

KRDMA, hafta başından bu yana tavan serisine devam ederken bugün 15,78 TL fiyatına ulaştı. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada sabah seansında KRDMA hissesi için devre kesici uygulanarak sürekli işleme ara verilip tek fiyat emir toplama başlandığı belirtildi. 

KRDMBhissesi ise sabah saatlerinde dalgalı hareket etti. Hisse ilk olarak 15,65 TL’ye kadar yükselerek 3. günde de tavan fiyatına ulaştıktan sonra hızlı şekilde 14,22 TL’deki açılış seviyesin geri döndü. Öğleden sonraki işlemlerde yeniden yükselişe geçen KRDMB, şu an %7 bandında yükselişle 15,35 TL’den işlem görüyor. 

Yazar: Günay Caymaz