Tutuklanan Tornado Cash geliştiricisinin Rusya ile bağlantısı olduğu iddia edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Son günlerde gündemden düşmeyen kripto işlemleri karıştıcı hizmeti Tornado Cash’in Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Konuyla ilgili son haberlerde Hollanda güvenlik güçlerinin, yakın zamanda tutukladığı Tornado Cash geliştiricilerinden birinin Rusya Federal Güvenlik Servisi ile bağlantısı olduğu bildirildi.

Bu ayın başlarında ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC),Tornado Cash için yaptırım kararı alarak ABD vatandaşlarının hizmete erişimini yasaklamıştı. Alınan bu karar bazı kripto katılımcıları arasında eleştirilere konu oldu.

Diğer yandan Tornado Cash olayında tutuklanan geliştiricinin ardından habere göre soruşturma altında olan daha fazla kişi var ve önümüzdeki günlerde tutuklamaların sayısı artabilir. Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi (FIOD) soruşturmayla ilgili olarak Tornado Cash platformu üzerinden aklanan en az 1 milyar dolarlık fonun olduğunu açıkladı.

Tornado Cash, manşetlerden düşmüyor

Tornado Cash, siber saldırganların çaldıkları fonların izlerini kaybederek aklayabildikleri bir teknolojiye sahip. Son yıllarda siber saldırı sonucu elde edilen milyarlarca dolarlık Ethereum tabanlı tokenlerin, platform aracılığıyla transfer izlerinin karıştırılarak takip edilemez hale getirildiği tahmin ediliyor. 

Diğer yandan ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) yaptırım kararı ardından GitHub, projeye katkıda bulunan 3 geliştiricinin hesabını kapattı. Bunun yanında Tornado Vah kaynak kodu ve hesabı da site üzerinden silindi. Ancak açık kaynak kodlu olan Tornado Cash yazılımının farklı sürümleri de bulunuyor. Şu an platform, ABD’nin aksiyonu sonrası birçok ülke tarafından mercek altına alınmış durumda. 

Konuyla ilgili olarak bu hafta Tether, bir açıklama yaparak Tornado Cash kaynaklı cüzdan adreslerini resmi bir emir gelmedikçe bloke etmeyeceğini duyurdu. En büyük stabil kripto para ihraççısı, yetkililerle uyumlu çalışmadan yana olduklarını ve birkaç özel adresin bloke edildiğini dile getirdi. Ancak Tether yetkilileri, genel olarak tüm hesapları bloke etmenin, soruşturmaya sekte vuracağı görüşüne sahip.

Yazar: Günay Caymaz