Twitter, 44 milyar dolarlık satıştan vazgeçmesi üzerine Elon Musk’ı dava ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Twitter, 8 Temmuz’da sosyal medya devini satın almaktan vazgeçtiğini duyuran Elon Musk’tan 44 milyar dolarlık ödemeyi almak için kendisini dava ettiğini duyurdu.

Şikayette yer alan ifadelere göre “Musk’ın vazgeçme yöntemi tam bir ikiyüzlülük örneği” sergilerken, Twitter kendisini “kötü niyetle” davranmak ve şirkete karşı “alenen aldatıcı saldırılarda” bulunmakla suçluyor.

Dava yarım kalan satış işlemine dair uzun soluklu bir yasal hesaplaşmanın kıvılcımını ateşlemiş olabilir. Dünyanın en zengin insanı olan Tesla CEO’su 25 Nisan’da Twitter’ın hisselerinin her birini 54,20 dolar üzerinden almayı teklif etmiş, sonrasında platformdaki çok fazla spam hesabı bahane ederek işi yokuşa sürmeye başlamıştı.

Dava dosyasına göre, “Musk Twitter ile bağlayıcı bir birleşme sürecine girerek süreci tamamlama konusunda elinden geleni yapacağı sözünü vermiş oluyor. Üç aydan kısa bir süre sonra bugün ise Twitter’a ve diğer paydaşlara karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddediyor zira imzalamış olduğu sözleşme artık kendi çıkarına fayda sağlamıyor.”

Sözleşme “özel performans klozu” içerdiğinden mahkeme Musk’ı satın alma işlemine devam etmeye zorlayabilir.

Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından cayma bedeli olarak 1 milyar dolar ödemek zorunda bırakılabilir. SEC ayrıca Musk’a yönelik, kendisini SpaceX, Tesla ve Neuralink gibi şirketlerin yönetimi dışında bırakmak gibi ek cezalar da getirebilir.

Şikayetin detaylarında, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almak için yüksek bir fiyat önerdiği ve sonrasında teknoloji hisselerinde piyasa kaynaklı düşüş trendleri sonrası cayması yer alıyor. Satış sözleşmesinden herhangi bir cezaya maruz kalmadan cayabilmesi için Musk’ın “önemli bir olumsuz etki” ya da sözleşme ihlalini kanıtlaması gerekebilir.

Yazar: Özgün Ersin

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir