Twitter, anlaşmadan vazgeçmesi üzerine Elon Musk’a dava açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal medya devi, Elon Musk’a Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasını zorlamak için dava açtı.

Geçtiğimiz hafta Elon Musk, Twitter’daki bot ve spam hesapların tahmin edilenin üstünde olduğunu gerekçe göstererek satın alım anlaşmasından çekildiğini duyurmuştu. Bunun üzerine Twitter, karşı hamle yaparak daha önce her iki tarafında anlaşmaya vardığı satın alımın tamamlanması için Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’a dava açtı.

Dün Delaware eyaletindeki Chancery mahkemesinde açılan davada Twitter Yönetimi ve Elon Musk’ın satın alım koşulları üzerinde anlaşılmasına rağmen sözleşme koşullarının ihlal edildiği öne sürüldü. Dava iddianamesinde ayrıca Elon Musk’ın birleşme anlaşmasını imzaladıktan sonra Twitter aleyhine olumsuz yorumlar yaptığı ve anlaşmayı zedelediği iddia edildi.

Twitter yönetimi, Elon Musk’ın satın alımı gerçekleştirmesini talep ediyor

Twitter yönetimi, şimdi Elon Musk’ın ön anlaşma sonrası yaptığı yorumlar ve satın alımdan vazgeçerek şirket faaliyetlerini aksattığı ve hisse değerini düşmesine neden olduğu iddiasına sahip. Bundan dolayı açtığı davada anlaşma şartlarının yerine getirilerek Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması talep ediliyor. 62 sayfalık dava iddianamesinde Elon Musk’ın Twitter (NYSE:TWTR) ile devam eden ilişkisi detaylandırılırken anlaşma feshinin geçersiz ve haksız olduğu vurgulanıyor.

Elon Musk, Nisan ayında Twitter’ın yüzde 9,2’lik hissesini satın almıştı. Bu hisse alımının ardından Musk, Twitter’ın tamamını satın almak istediği dile getirerek resmi bir teklifte bulundu. Yapılan görüşmelerin ardından Twitter yönetimiyle Elon Musk arasında 44 milyar dolarlık bir satın alım teklifi üzerine anlaşmaya varıldı.

Ancak ilerleyen günlerde Elon Musk, Twitter’daki spam ve bot hesapların toplam hesap sayısının yüzde 5’inden çok daha fazla olduğu iddiasını öne sürerek Twitter satın alımını askıya aldığını duyurdu. Geçen haftaki son gelişmede ise Musk, sosyal medya devini satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu. Twitter yönetimi tarafından açılan davada, piyasanın gerilemesinden sonra Musk’ın bu maliyeti üstlenmek yerine geri çekilerek bunu Twitter hissedarlarına kaydırmak istediğini iddia etti.

Amerikalı hukukçular tarafından yapılan yorumlara göre ise açılan bu dava yıllarca sürebilir ve bu durum sosyal medya devine ciddi zararlar verebilir. 

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir