Uçuş iptalleri, pilot eksikliği ve artan akaryakıt fiyatları United Airlines’a derece kaybettirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

Argus analisti John Staszak, uçuş iptalleriyle ilgili son gelişmelerin ardından United Airlines (NASDAQ:UAL) derecesini “satın al”dan “tut”a düşürdü.

Haziran ayında United, destinasyonlara zamanında varışa odaklanabilmek için Newark Liberty Uluslararası Havaalanı’ndan günlük 50 uçuş azaltacağını söyledi.

Derecedeki bu düşüşe yol açan etkenler ise uçuş iptalleri, pilot eksikliği, yüksek akaryakıt fiyatları ve azaltılan kazanç tahminleri.

Staszak bir yazısında müşterilere, “Uluslararası uçuşlara olan güçlü talep ve ticari seyahatlerdeki artışın etkisiyle UAL’ın ikinci çeyrekte kâra dönmesini ve yılın kalanında da o halde kalmasını bekliyoruz. Ancak ekonomi kötüleşip tüketici güveni azaldıkça ABD’deki dinlence seyahatlerine olan talepte de düşüş bekliyoruz. UAL ve diğer hava yolu şirketleri filolarını genişletirken yolcu gelirlerinde düşüş olması muhtemel.” dedi.

“Atlantik ötesi uçuşlarda yaşanan güçlü artış ve ticari talepteki toparlanmanın devam edeceğine dair beklentiler üzerine” şirket, uzun vadede hâlâ “satın al” derecesine sahip.

Öte yandan bugün Exane BNP Paribas analisti James Hollins, United Airlines’ın derecesini 33 dolarlık fiyat etiketiyle “nötr”den “düşük performans”a indirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir