Unilever, tüm yıl kılavuzunu yükselttikten sonra değer kazandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Unilever (LON:ULVR), Eylül ayına kadar olan üç aylık dönemde güçlü bir çeyrek daha yaşamasının ardından tüm yıl satış beklentilerini yükseltmesiyle hisseleri Perşembe günü açılışta yükseldi.

Şirket, fiyat artışlarının satış hacimleri üzerinde yalnızca “sınırlı bir etkisi” olduğunu söyledi ve premium markalarının, indirimli markaları kadar sağlam performansı olduğunu belirtti.

İcra Kurulu Başkanı Alan Jope, Bloomberg TV’ye verdiği demeçte “Çok az düşüş belirtisi gördük.” dedi.

Ortalama fiyatlardaki %12,5’lik artışın, satış hacimlerindeki %1,6’lık düşüşle dengelenmesiyle temel satış büyümesi üçüncü çeyrekte hızlanarak %10,6’ya ulaştı. Ev Bakım segmentinin satış hacmi %3,6 ve Kişisel Bakım satış hacmi %4,1 düşerken Carte d’Or üreticisi, ortalama fiyatları %13’ün üzerinde artırmasına rağmen Dondurma segmentinin satış hacmi %1 artarak her zamanki mevsimsel zirvesini yaşadı.

Toplam grup geliri yıllık %18 artışla 15,8 milyar euro’ya (15,8 milyar dolar) ulaşırken bunun neredeyse yarısı, dönem içinde euro’nun değer kaybetmesinden kaynaklandı.

Şirket daha önce %6 gibi düşük bir oranda gerçekleşmesini beklediği tüm yıl satış büyümesini, şimdi %8’in üzerinde olarak öngörüyor.

Şirket ayrıca ikinci çeyrekte 36,33 peni ve bir önceki yıl 35,98 peni olan üç aylık temettüsünü hisse başına 37,22 peniye yükseltti. Euro bazında temettü değişmeyerek 42,68 sent oldu.

Unilever; tüketicilerin daha yüksek fiyatları benimseme istekliliği ve kabiliyetine dair kanıtlarla şaşırtan bir çeyrekte, beklenenden daha iyi rapor veren küresel tüketici markalarının en büyüklerinden sonuncusu.

Jope, yaptığı açıklamada doların güçlenmesi ve elverişli döviz hedge’lerinin kaldırılması nedeniyle 2023 yılında enflasyon baskılarının yüksek kalmasını beklediğini söyledi. Bloomberg’e verdiği demeçte; özellikle yüksek işçilik ve enerji maliyetlerinin, gelecek yılın rakamlarını zorlayacağını söyledi. Buna rağmen şirket, 2022’de temel faaliyet marjı tahminini %16’da tuttu ve Jope maliyet tasarrufları, ürün karması değişiklikleri ve daha fazla zam nedeniyle önümüzdeki iki yılın her ikisinde de iyileşme beklediğini söyledi.

Unilever hisseleri Londra’da %0,2 artış gösterdi.