Uzay girişimi Orbital Space Dubai’de öğrencilere uydular için kod geliştirme imkanı veriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bassam Alfeeli ve Nada AlShammari, öğrencilere ve teknoloji tutkunlarına Dubai Silikon Vahası’ndaki yer istasyonları aracılığıyla uzayda bulunan uydular üzerinde yazılım kodları geliştirme ve test etme imkanı sunan bir girişim olan Orbital Space’in ortakları.

Bassam, Amerika Birleşik Devletleri’nde mühendislik eğitimini tamamlamasının ardından Dubai’ye geri döndü ve Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi ve Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı’nın kuruluşuna tanıklık etti.

Bu yenilikler, uzun zamandır kurduğu uzay görevlerinde yer alma hayalinin peşinden gitmesi için ona ilham verdi ve Nada ile birlikte Orbital Space’i kurdu.

Bir eğitimci olan Nada, sanat ve bilimlerin birbirine yaklaşarak gelecekteki herhangi bir sektörü, özellikle de uzay sektörünü yenilemek için çalışabileceğine dair güçlü bir inancı olduğunu söylüyor.

İkili ilk uzay görevleri için geçmiş deneyimlerini birleştirerek eşsiz bir konsept geliştirdi. Bassam konsepti, “Bir yarışma düzenlemeye karar verdik ve bu yarışma uzaya gönderilecek bir uzay deneyi önermek isteyen tüm öğrencilere açıktı.” şeklinde anlatıyor.

  • BetterHomes kurucusu Linda Mahoney: Dubai doğru zamanda doğru yerdi
  • Orta Doğu’nun ilk araç paylaşım şirketi ‘ekar’ın kurucusu: Büyük bir etki yaratmak istedim

Genetik olarak değiştirilmiş E. coli bakterisinin uzaydaki davranışlarını incelemeyi amaçlayan bir projede karar kılındı. Bir yıl boyunca öğrencilerle birlikte çalıştılar ve sonunda bakteriyi Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiler. Nada projeye ilişkin “Öğrenciler harika bir deneyim kazandı. Bizim için de başka nelerin mümkün olduğunu düşünmek için bir başlangıç noktası olarak başarılı bir tecrübe oldu.” ifadelerini kullanıyor.

Orbital Space 2021 yazında küp şeklinde küçük bir uydu olan CubeSat’ı uzaya gönderdi. Daha sonra Dubai Technology Entrepreneur Campus’te bu uydudan sinyal aldıkları bir yer istasyonu kurdular. Nada, “Yer istasyonu öğrencilerin uyduya kod geliştirmesini, önermesini ve göndermesini mümkün kılıyor.” şeklinde konuşuyor.

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi ve Dubai Silikon Vahası’nın desteğini alan Orbital Space, şimdi uzayla bir sonraki etkileşimlerine hazırlanıyor. Bassam, “Bir sonraki görevimiz Ay ile ilgili olacak.” diyor.