Vitalik Buterin kendisini heyecanlandıran Ethereum projelerini açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin son yayımladığı blog yazısında Ethereum ekosisteminde kendisini heyecanlandıran kullanım alanları ve en yeni trendlerden bahsetti. 

Buterin, yazısında FTX’in çöküşü sonrası merkezsizlik kavramının daha önemli hale geldiğini vurguladı ve güçlü bir merkezsiz yapıya sahip kuruluşlar tarafından ihraç edilen sabit kripto varlıkların toplum tarafından benimseneceğini iddia etti. Ödemeler konusunu ele alan Buterin, gerçek dünya varlıkları ile sıfır bilgi yapısındaki merkezsiz kimlikler tarafından desteklenen DAO’lar tarafından yönetilen sabit kripto varlıkların ise Ethereum’un geleceğinde önemli bir yere sahip olacağını söyledi. 

Bunun yanında Ethereum kurucusu, merkezi sabit kriptoların gözetime dayatılmasıyla uzun vadede bir çözüm oluşturmayacağını düşünüyor. 

Buterin, DeFi ve dijital kimliklerin birlikte çalışabilirliğini savunuyor

Vitalik Buterin, merkezsiz finans alanında yoğunlaşan getiri sistemlerini aşırı değerlenmiş bir sermaye yapısına sahip olduğu için sürdürülemez olarak görüyor. Bu yüzden DeFi’nin en önemli ürününün merkezsiz sabit kripto varlıklar olacağını düşünüyor. 

Bunun yanında tahmin pazarları konusunda da heyecanını paylaşan Buterin, Ethereum ekosisteminde konuşlu pazarların ani bir büyüme görmeden istikrarlı şekilde gelişmesini memnuniyetle karşılıyor.

Ethereum ile giriş uygulamaları

Yazısında dijital kimlik konusuna da değinen Ethereum kurucusu, bu alanın gelişmesinin kullanıcı gizliliği konusunda son derece önemli olduğunu söylerken etkili bir kimlik yöntemi olarak Ethereum ile Giriş (SIWE) uygulamasına dikkat çekti. 

SIWE, kullanıcıların özel bilgilerine erişimine izin vermesine veya hesaplarının site tarafından devralınmasına gerek kalmadan web sitelerinde oturum açmasını sağlar. Kullanıcıların sitelerde oturum açarken sadece ETH adreslerini kullanmasına olanak tanıyan en iyi bilinen projelerde biri ise Ethereum Name Service (ENS) olarak ortaya çıkıyor. Bu kullanıcı adları .eth ile biter ve kullanıcıların bu adı kullanmaya devam etmeleri için yıllık ücret ödemesi gerekir.

Buterin, Ethereum Name Service’in, Blockscan gibi merkezsiz sohbet platformlarında sahte hesaplarla mücadele etmek için onay teknolojisi ile birlikte kullanılabileceğini düşünüyor. Sohbet platformu, Ethereum ekosisteminde gerçek bir katılımcı olduklarını kanıtlamak için kullanıcının zincir üzerindeki etkinliğini ENS adıyla ilişkilendirebiliyor. Bu sistemin gelecekte platformların müşteri tanıma prosedürünün yerini alabileceği düşünülüyor.

Merkezsiz kredi sistemi ve hibrit uygulamalar

Buterin, tasdik teknolojisinin ayrıca merkezi otoriteler olmadan kuruluşların kendi risk profillerini belirlemesine yardımcı olabileceği konusunda da olumlu bir görüşe sahip.

Vitalik Buterin, bunun yanında hibrit uygulamalar alanı için de umutlu olduğu söyledi. Bu uygulamalar, sadece Blockchain tabanlı olmayıp diğer sistemleri de kullanan uygulamalardır. Kullanım alanları olarak oylamalar, devlet kayıtları, kimlik bilgisi takibi, şirket muhasebe sistemleri, oyun sektörü gibi alanlardan bahsedilebilir.

Yazar: Günay Caymaz