XRP Ledger, Ethereum uygulamalarıyla uyumlu yan zincir için çalışmalara başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ripple’ın Blockchain ağı geliştirme ekibi RippleX, Ethereum akıllı sözleşmelerinin XRP Ledger üzerinde çalışabilmesi amacıyla Ethereum Virtual Machine (EVM) yan zincirini test ettiğini duyurdu.

Kurulacak yan zincir sayesinde Ethereum tabanlı uygulamalar Ripple Blockchain’i üzerinde çalışabilecek. RippleX, yan zincirin Peersyt Technology adlı girişim tarafından geliştirildiğini dile getirdi. Geliştirme aşaması devam ederken test çalışmaları henüz kamuya açık değil. Şu an deneysel çalışmalar devam ederken test ağı, sadece XRP Ledger’in Devnet’inde mevcut. Bu çalışmaların başarıyla tamamlanmasının ardından 2023’ün ilk çeyreğinde halka açık ve izin gerektirmeyen bir EVM yan zincirinin piyasaya sunulması bekleniyor.

XRP Ledger, yan zincirin tamamlanmasıyla Ethereum ağında konuşlanan uygulamalara erişim yeteceğine kavuşmuş olacak ve XRP’nin kullanım alanı önemli ölçüde artmış olacak. Yan zincirin kurulmasının ardından geliştirici ekip, diğer geliştiricilerin Ethereum’un ana kodlama dili Solidity kullanarak uygulama yazmasını ve köprü aracılığıyla XRP Ledger üzerinden çalışmalarına olanak tanıyacak.

XRP, Ethereum uygulamalarıyla uyumlu hale gelecek

Bu gelişme, yan zincir sayesinde XRP’nin Metamask, Truffle, Remix gibi Ethereum uygulamalarına uyumlu olmasını sağlayacak. Aynı zamanda geliştiriciler, XRPL’nin çok daha hızlı ve düşük maliyetli yapısına erişim sağlamış olacak.

Şu an ilk aşamasında olan proje, 2023 yılının ilk çeyreğinde kamuya açık test ağı aşamasına geçtikten sonra yan zincirin ana ağı dağıtımı sağlanacak. Ancak henüz üçüncü aşama için bir yol haritası ortaya konulmadı. 

Yazar: Günay Caymaz