Yarınki Jackson Hole toplantısının kripto paralar üzerinde etkisi nasıl olacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

25-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısı bankacılık ve para piyasaları için önemli bir etkinlik olarak görülüyor. Dünya merkez bankacılarının katılacağı Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Powell’ın da 26 Ağustos günü saat 17.00’de konuşma yapması bekleniyor.

Tahvil piyasalarının öncelikli olarak konuşacağı toplantıda, kripto para piyasalarından da söz edilecek.

Toplantıda çeşitli açıklamalar yapacak olan Powell’ın faiz artışına devam edeceklerini söylemesi beklenirken, aynı zamanda Eylül toplantısında faiz artırımının büyüklüğünün ne derece olacağına dair da bilgi vermesi bekleniyor.

ABD, tahvil piyasaları incelendiğinde bu hafta satış ağırlıklı bir seyir yaşadı. Bu noktada bazı varlıklar terse dönerek resesyon korkusunu artırdı.

Kripto para piyasalarına göz atıldığında ise satış baskısının devam ettiği ve genel görünümde aşağı yönlü hareketliliğin yaşandığı görülüyor. Uzmanların yorumlarına göre, Jackson Hole toplantısının yaratmış olduğu belirsizlik, yatırımcıların kripto paralardan uzak durmasını ve hatta varlıklarını satmasına sebep oluyor. Toplantıyla beraber ortadan kalkan belirsizlik sayesinde, kripto para yatırımcılarının daha kararlı hareket etmeleri bekleniyor.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır