Yılın son haftasında Avrupa borsaları karışık bir seyir izliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

Yatırımcıların, Hong Kong’un COVID-19 kısıtlamalarını gevşetmeye devam ettiği haberini sindirmelerinin yanı sıra yeni yılda karşıdan esecek ekonomik rüzgarları değerlendirmeleriyle, Çarşamba günü Avrupa borsaları karışık bir seyir izledi.

DAX %0,1 düşüşle, CAC 40 %0,1 artışla işlem görürken FTSE 100 %0,8 yükseldi.

Salı günü Avrupa borsaları; Çin’in 8 Ocak’tan itibaren gelen yolcuların karantinaya alınmasına gerek kalmayacağını duyurması ve katı kısıtlamalarını gevşetme yönünde önemli bir adım atmasının da etkisiyle çoğunlukla artış kaydetti.

Hong Kong Baş Yöneticisi John Lee’nin, COVID-19 önlemlerinin daha da gevşetileceğini duyurmasıyla şehir, Avrupalı şirketler için önemli olan bu bölgede ticaret serbestisi potansiyeline sahip oldu.

Ancak yatırımcılar; yeni yıl yaklaşırken büyümenin yavaşlaması, enflasyonun hâlâ aşırı yüksek seviyelerde seyretmesi ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) para politikasını sıkılaştırma yoluna girmesiyle, bölgenin ekonomik gerçekliğini de sindirmeye çalışıyor.

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Euro Bölgesi’nin vatandaşları ve işletmeleri sınayacak “çok zor bir ekonomik durumla” karşı karşıya olduğunu söyledi.

Salı günü ECB’nin web sitesinde yayımlanan bir röportajda Guindos, “Avrupa genelinde gördüğümüz yüksek enflasyon oranları ekonomik yavaşlama ve düşük büyüme ile aynı zamana denk geliyor.” dedi. “Hem bireylerin hem de işletmelerin ihtiyatlı davranmaları ve uzun vadeye odaklanmaları çok önemli.”

Ocak ayında açıklanacak olan Almanya’nın TÜFE verilerine kadar bölgede pek ekonomi verisi görülmeyecek ve birkaç hafta süresince de ECB’den konuşma yapan olmayacak.

Çarşamba günü petrol fiyatları düştü. Yatırımcıların dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’deki COVID-19 manzarasını sindirmesiyle, petrol bir önceki seansta kazandıklarını kısmen geri verdi.

Çin’in gelen yolculara yönelik kısıtlamaları gevşetmesinin ardından Salı günü ham petrol fiyatları yükseldi ancak bu iyimserlik, bu kısıtlamaların nispeten ani bir şekilde kaldırılmasının, enfeksiyonların artmasıyla birlikte ilk çeyrek boyunca ekonomide daha fazla kesintiye yol açacağı ve ham petrol talebini sınırlayacağı endişesiyle Çarşamba günü dağıldı.

Ayrıca ABD’deki petrol rafinerileri, dondurucu havanın ülke genelinde bir dizi tesisi olumsuz etkilemesinin ardından faaliyetlerine devam etmek için çalışıyor.

WTI %0,8 düşüşle 78,90 dolardan işlem görürken Brent %0,7 azalarak 84,12 dolara geriledi. Her ikisi de Salı günü son üç haftanın en yüksek seviyesine yükselmişti.

Altın vadeli işlemleri ise %0,6 değer kaybıyla 1.811,90 dolar olurken euro/dolar %0,1 artışla 1,0644’ten alıcı buldu.