Yurt içi piyasalar pozitif ayrışmayla başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yarın sonuçlanacak FOMC toplantısı piyasaların odak noktasına yerleşmeye başlarken yatırımcılar sonraki toplantılarda Fed’in faiz artırımlarında hız kesebileceğine yönelik sinyaller görmeyi bekliyor. Fed’in bu beklentiyi ne ölçüde karşılayacağı varlık fiyatlarının kısa vadeli seyrini belirleyen unsur olacaktır. Yurt içinde ise geçtiğimiz haftaki göreceli zayıf performansın ardından yeni haftaya yüksek risk iştahı ile başlandı. Özellikle enflasyonun henüz zirve yapmadığı içinde bulunduğumuz dönemde hisse senetlerinin güçlü bir alternatif getiri sunması Borsa İstanbul’a yönelimi destekleyen ana unsur olarak çalışmaya devam ediyor.

Perşembe günkü TÜFE rakamı öncesinde bugün İstanbul Ticaret Odasının saat 12.00’de açıklayacağı perakende ve toptan fiyat endekslerini takip edeceğiz. Söz konusu veri TÜFE için öncü sinyaller verdiği için yakından takip ediliyor. Dolayısıyla Ekim 2021’de aylık bazda %3.29 artış gösteren endekste olası yukarı yönlü eğilimin ne ölçekte ivme kazanacağı Perşembe günü TÜİK tarafından açıklanacak TÜFE için bir gösterge olabilir.

Yurt dışında ise günü en önemli verisini ABD ISM imalat endeksi oluşturuyor. Önceki ay 50,9 değerini alan endeksin büyümeyi daralmadan ayıran 50,0 sınırına gerilemesi bekleniyor. 50 seviyesinin altında bir rakam oluşması elbette ki resesyon endişelerini canlandırabilecek bir unsur olabilir. Ancak 40 seviyesinin altına inilmedikçe bunun ekonomide genele yayılan ciddi bir bozulma sinyali vermeyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Euro Bölgesi’nde ise dün açıklanan TÜFE rakamı %10,7 oranında artış gösterdi. Piyasa beklentisi %10,0 seviyesindeki verinin %10,2’ye yükseleceği yönündeydi. Dolayısıyla bölgede büyüme sıkıntılı iken enflasyon riskinin giderek artış göstermesi doğal olarak EUR açısından şartları zorlaştıran bir unsur olarak çalışıyor. Bu kapsamda paritenin yeniden 50 günlük hareketli ortalamasına (0,9885) doğru geri çekildiğini gördük. Oldukça önemli bir destek olarak gördüğümüz bu noktanın üzerinde kalınamaması teknik açıdan EUR için şartları zorlaştıracaktır.

TL

Son dönemde oldukça durgun bir performans sergileyen USD/TL kuru aynı sakinliğini dün de devam ettirdi. Bu kapsamda 18,61’den çok fazla uzaklaşılmadığını görüyoruz. Genel hatlarıyla görünümde çok ciddi bir değişim beklemiyor olsak da yarın sonuçlanacak Fed toplantısı ve Perşembe günkü TÜFE rakamı kurda hareketliliğin biraz daha yüksek seyretmesine neden olabilir. Bu noktada özellikle Fed’in gelecek dönemlere ilişkin mesajlarının tüm gelişmekte olan ülke para birimlerinde volatiliteyi artırabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Borsa İstanbul

BIST 100 endeksi en önemli direnç noktası olarak kalmaya devam eden 4000 puan seviyesini aşmayı henüz başaramamış olsa da haftaya kuvvetli bir başlangıç yaptı. Özellikle geçtiğimiz hafta ara destek olarak öne çıkan 3900 puanın yeniden aşılmış olmasını teknik görünüm açısından pozitif bir unsur olarak değerlendiriyoruz. Ancak 4000 puan kalıcı olarak aşılmadıkça zayıflama eğilimi gösteren kısa vadeli indikatörlerin anlamlı bir destek bulması kolay olmayacaktır. Bu nedenle dün yakalanan ivmenin ne derece ileri taşınabileceğini yakından takip edeceğiz.

BIST 30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 4321 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 4291, 4257, 4226 ve 4192 destek olarak izlenebilir. 4352, 4386, 4417 ve 4451 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 18,6064 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 18,5135, 18,4390, 18,3460 ve 18,2345 destek olarak izlenebilir. 18,6995, 18,7740, 18,8670 ve 18,9785 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜNLÜ & Co

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır