Zelenski’nin ABD ziyareti, Tesla’nın işten çıkarma dalgası, Twitter’ın kaderi – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Nike ‘ın sağlam kazançları spor giyim üreticisinin hisselerini yükseltirken ABD piyasaları da açılışta genel olarak artışla açılmaya hazırlanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın 10 ay önce gerçekleştirdiği işgalden bu yana ülkesi dışına yaptığı ilk ziyarette Kongre’ye konuşacak. Elon Musk, işi isteyecek “yeterince aptal birini” bulur bulmaz Twitter CEO’luğundan istifa etmeyi planlıyor ve ABD hükümetinin satıcı konumdan alıcı konuma geçmesinin yanında Rusya’ya karşı G7 önlemleri, ham petrol arzında sıkılaştırma işaretleri gösterdiğinden petrol fiyatları bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. İşte 21 Aralık Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Stoklarda düşüş yaşanırken Nike’ın kazanç raporu sevindirdi

Nike (NYSE:NKE) hisseleri, spor giyim devinin son üç ayda fazla stoku eritme konusunda iyi bir ilerleme kaydettiğini açıklamasının ardından sıçrama yaptı.

Nike, Perşembe günü son üç ayda sabit para birimi cinsinden satışlarda %27’lik büyük bir artış ve beklentilerin %30 üzerinde net gelir bildirirken Kuzey Amerika’daki indirimler, özellikle fazla stokların eritilmesinde faydalı oldu.

Sonuç olarak şirket, tüm yıl için beklentilerini yükseltti.

Nike iyiye giderken küresel tüketici de mi iyiye gidiyor? Belki bu biraz abartı olabilir ancak dünyanın en büyük spor giyim üreticisi, tüketicinin gayri ihtiyari harcamaları için en kötü temsil değil. Rakipleri Adidas (ETR:ADSGN), Puma (ETR:PUMG) ve İngiltere’de JD Sports (LON:JD) da Avrupa’da sempati kazanan isimlerden oldu.

2. Zelenski Washington’da, Medvedev Pekin’de

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın 300 gün önce ülkeyi işgal etmesinden bu yana Ukrayna dışına yaptığı ilk ziyarette Çarşamba günü ABD Kongresine hitap edecek.

Zelenski’nin ABD’den; Lockheed Martin’in (NYSE:LMT) ATACMS olarak adlandırılan ve Ukrayna’nın enerji ve su altyapısına yönelik drone ve füze saldırıları başlatan Rusya’daki hedefleri vurmak için ülkeye çok daha fazla kabiliyet verecek olan son teknoloji ürünü uzun menzilli roket topçu sistemini istemesi bekleniyor.

ABD şimdiye kadar çatışmanın tırmanmasından korktuğu için ATACMS’nin ABD askeri yardımına dahil edilmesi yönündeki kamuoyu baskısına bir nebze direnç gösterdi.

Rusya’nın eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Devlet Başkanı Xi Jinping ile “son derece faydalı” geçtiğini söylediği görüşmeler için Pekin’e habersiz bir ziyaret gerçekleştirdi. Çin devlet televizyonu, Xi’nin Medvedev’e Çin-Rusya ticaret bağlarını güçlendirirken Çinli ihracatçıları giderek daha fazla zorlayan savaşı sona erdirmek için “barış ve görüşme” arayışında olduğunu söylediğini aktardı.

3. Borsalar yükselişle açılacak; konut satışları ve tüketici güveni verileri bekleniyor

ABD borsaları, Japonya’nın para politikasını sıkılaştırmasının yarattığı şokun atlatılmasıyla Salı günkü istikrarını sürdürerek yükselişle açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 272 puan, S&P 500 %0,6 ve Nasdaq 100 %0,4 yükselirken Nike’tan gelen sonuçlar da hissiyata yardımcı oldu.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında Salı günü paylaştığı üç aylık güncellemesi etkileyici olamayan FedEx (NYSE:FDX) yer alıyor.

Cintas (NASDAQ:CTAS) kazançlarını piyasa öncesinde açıklayacakken çip üreticisi Micron (NASDAQ:MU) kapanıştan sonra rapor verecek. Bugünün ekonomi takviminde Kasım ayı mevcut konut satışları ile Conference Board’un tüketici güveni endeksi var.

4. Musk Twitter’ı rahat bırakmıyor; Tesla’nın işe alımları durduracağı söyleniyor

Elon Musk Twitter’daki CEO’luk görevini bırakıyor olabilir ancak sosyal medya sitesinin işleyişini düzeltene kadar Tesla’ya (NASDAQ:TSLA) özel olarak odaklanmayacak.

Musk, Salı günü attığı tweet’te “İşi alacak kadar aptal birini bulur bulmaz CEO’luktan istifa edeceğim! Bundan sonra sadece yazılım ve sunucu ekiplerini yöneteceğim.” dedi. Geçen hafta Twitter’ı kurtarma işinin herhangi biri için çok büyük bir iş olacağını söylemişti.

Buna karşı Tesla hisseleri Salı günü %8 düştü ancak Elektrek adlı fan dergisinde elektrikli araç üreticisinin önümüzdeki çeyrekte yeni bir işten çıkarma ve işe alımları dondurma kararı alacağını belirten bir rapora rağmen piyasa öncesinde biraz toparlandı.

5. Stoklardaki düşüş ve Rusya’nın ihracat korkusu petrolü yükseltti

Ham petrol fiyatları, Amerikan Petrol Enstitüsünün geçen hafta ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu bildirmesinin ardından bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı – bu, hükümetin kendi verileri tarafından doğrulanacak mı göreceğiz.

Rus medyasında yer alan ve G7’nin tavan fiyat uygulamasından sonraki üç hafta içinde ülkenin toplam petrol ihracatının bir önceki yıla kıyasla %11 düştüğüne dair haberler de Rus petrolünde uzun süreli bir kıtlık yaşanacağı korkularını körükleyerek fiyatları destekledi.

WTI vadeli işlemleri %1,6 artışla 77,43 dolar olurken Brent %1,7 artarak 81,35 dolara çıktı.